A jog fogalmra a jogtudomny mr tbb vezred ta prbl defincit tallni, m eddig egyik sem volt teljes. pp ezrt itt sem tallhatunk pontos defincit, csak egy-kt prblkozst amely kzelebb visz a fogalom rtelmezshez. A jog kifejezst mind a jogtudomnyban, mint a kznyelvben tbb rtelemben hasznljuk, pp ezrt sokfle jog meghatrozssal tallkozhatunk. A tbbrtelmsg fleg kt vonatkozsban nyilvnul meg: megklnbztethetnk
- trgyi jogot
- alanyi jogot.
A trgyi jog kifejezs a jogszablyokat jelli (pl. jogszablyrl beszlnk, mit r el a jog stb.), az alanyi jog pedig az egyes szemlyhez fzd jogosultsgokat jelenti, amikor arrl beszlnk, hogy kinek mihez van joga. A trgyi jogot tteles, pozitv jognak is nevezik, utalva r, hogy a trgyi jog elsdleges az alanyi joggal szemben, alanyi joga csak akkor lehet valakinek, ha az adott jogosultsg elismerse a trgyi jogban megjelenik. A jog tbbrtelmsgnek tovbbi oka, hogy a jog sszetett jelensg, amelynek legalbb 3 eleme van:
- jogi elrsok, jogszablyok
- hatsgi dntsek
- elrsok megvalsulsa a trsadalom tagjai magatrtsban
E hrom elem sszhangban van egymssal, azonban a megfelels sohasem lehet teljes, mindig vannak olyan hatsgi dntsek s magatartsok, melyek eltrnek a jogszablyban elirnyzottaktl. Annl egyrtelmbben jogi egy jelensg, minl inkbb megfelel egymsnak ez az emltett hrom elem. Az eltrsek idbeli vltozsa a jog fejldsnek, dinamizmusnak egyik megnyilvnulsa, a jog tbbek kztt ezekkel a bels hangslyeltoldsokkal reagl krnyezetnek vltozsaira, az onnan rkez kihvsokra. A jognak ez a dinamikus jellege eredmnyezi azt, hogy a jog trtnetisge, egyes korok jogrendszereinek a klnbzsge ms trsadalmi jelensgekhez viszonytva marknsabban fejezdik ki, ami szintn nveli a jog meghatrozsval kapcsolatos nehzsgeket.
A jog mint trsadalmi norma
A jog fogalmnak meghatrozsnl figyelembe kell venni a trsadalmi normkat, mely trsadalmi normkba a jog is beletartozik. Gyakorlatilag beszlhetnk egy tgabb jog fogalomrl, mely a jog s az egyb trsadalmi normk kzs jellemzivel operl, illetve meghatrozhatjuk a szk jog fogalmat is, mely az egyb trsadalmi normktl val klnbsgek alpajn hatrozhat meg.
A jog fogalama
A jog olyan magatartsi szablyok s azokhoz kapcsold egyb magatarts-elrsok (jogi normk) sszesge
amelynek keletkezse llami szervekhez ktdik, azaz azokat az llam bocstja ki vagy szankcinlja
amelyek az elzekbl kvetkezen az adott trsadalomban ltalnosan ktelezek, vagyis azokat ltalnos rvnyessg jellemzi
amelyek rvnyeslst az llami szervek vgs soron knyszerrel tnylegesen biztostjk
A jog tovbbi sajtossgai
- A jog objektv trsadalmi szksglet. A primitv trsadalmak differencildsval a konfliktusok szma megszaporodott, nem voltak elegendek a trzsi tabu – elrsok, gy szksg volt egy objektv szablyrendszerre, mely mindenkire nzve ktelez rvny, s mely nlkl ezen konfliktusok feloldsa lehetetlenn vlna. A trsadalom velejrja a jog.
- A jogi normk msodlagos teleolgikus ttelezseket(clttelezseket) tartalmaznak. A jogi norma valamilyen clra irnyul, s az embereket befolysolva ri el a cl elrst.
- A jog sajtos tudatforma, ideolgia is, klnbz trsadalmi csoportok konfliktusaikat tudatostjk s vgigharcoljk (pl abolcionalizmus).
- A jog maga is trsadalmi viszony, nem jogi viszonyokat is jogknt fejez ki.
- Bels rendezettsg jellemzi.
- Frumrendszer, formalizlt eljrs s a nyelvi megformlsnak viszonylagos egyrtelmsge jellemzi.
- A jog mkdshez sajtos specialistkra, a jogi technikkat megtanult jogszokra van szksg.
- A jog trtneti kategria, vagyis trtneti fejlds sorn, az llam kialakulsval jtt ltre, s a trsadalom trtneti vltozsaival egytt vltozik.
|